Sok szó esik mostanában az SMR masszázsról, a Trigger Point technikákról, a hengeres önmasszázsról és ezek mutációiról. Végeredményben sok átfedés van a megnevezések között, de mielőtt bővebben rátérek arra, mi micsoda, lássuk, miért érdemes foglalkoznunk a témával:
A szivacshengerrel végzett bemelegítés lehetőséget ad az izmoknak, hogy jobban teljesítsenek az edzés során, derült ki a Journal of Strength and Conditioning Research új tanulmányából. A kísérlet bebizonyította, hogy azok a sportolók, akik egy 10 perces hengereléssel fellazították a láb, a felső-test és az alsó ágyéki rész izmait, kevésbé érezték megerőltetőnek aznapi szokásos edzésadagjukat – mint akik hengerellenesnek voltak
Mit jelent az lágyszövet-masszázs és milyen hatással van az izmokra?
„A masszírozás megváltoztatja az izomrostok minőségét”- írja Michael Boyle az erő és erőnléti edzés vezető szakértője. A masszázs hatására lazábbak, képlékenyebbek lesznek az izmok, így sokkal hatékonyabb munkára lesznek képesek. Nem mellékes tény, hogy az izmokban az edzés, nem megfelelő nyújtás és a salakanyag-felhalmozódás hatására gócpontok (trigger point) alakulnak ki. Ezek a pontok nyomás hatására fájdalmasak és nyújtáskor úgy viselkednek, mint egy szalag rajtuk csomóval. Magyarul, nem engedik megfelelően megnyúlni az izmokat (az izmok megfelelő működéséhez pedig fontos, hogy azok teljes mozgástartományban tudjanak dolgozni). Ezek a gócpontok masszázs hatására megszűnnek. Tehát szét tudjuk masszírozni, ami nem éppen kellemes, de hatásos módja a további fájdalmak megszüntetésének.
Persze nem mindenki számára elérhető a masszőr, ezért alkalmazzuk a masszázshengereket.
TRIGGER POINT =
Izmokban a nagy terhelés, salakanyag felhalmozódás és nyújtás hiánya miatt kialakuló fájdalmas gócpont
Mi az SMR henger és hogyan alkalmazzuk?
Az SMR henger gyakorlatilag a hétköznapi emberek/sportolók masszázsterapeutája. Az SMR, azaz Self Myofascial Release, egy kompressziós, önmasszírozó eljárás neve. Magyarul az izompólya önmasszázsát, fellazítását jelenti.
SMR = önmasszázs
A masszázshenger használata nagyon egyszerű, csak pár apró dologra kell odafigyelni. A testsúlyunkat ráhelyezzük a hengerre, azon a területen, amelyik izomcsoportot masszírozni szeretnénk és előre-hátra gördülünk rajta. Közben nagyon fontos a légzés, hiszen a nyomás hatására a vért kiszorítjuk a szövetek közül, majd mikor megszüntetjük a nyomást, oxigén dús vér áramlik vissza. Ez segít eltávolítani a különböző salakanyagokat (pl. tejsav), így javítva az izmok elasztikusságát és gyorsítva a regenerációt. Fontos szempont még, hogy az izmokat mindig az izomrostok irányával párhuzamosan hengerezzük. A hengerezés lassú, alapos tevékenység legyen.
Milyen hengerek vannak a piacon, melyiket válasszam?
Ha egy kicsit is utánanézel a hengereknek, rájössz, hogy rengeteg féle méretű, színű, anyagú henger kapható a piacon. Természetesen az árak is különbözőek.
Vannak sima felületű és valamilyen mintával ellátott hengerek. A kiválasztásnál fontos szempont, hogy mennyire mély rétegben szeretnénk az izmainkat masszírozni. A sima felületű, illetve puhább anyagú hengerek az izmok felső rétegeit képesek csak átmasszírozni, míg a keményebb, mintás hengerekkel az izmok mélyebb rétegeihez is „eljuthatunk”. Fontos szempont az egyéni fájdalomtűrő képesség is, hiszen az izmaink masszírozása nem mindig kellemes érzés a művelet közben (az már más kérdés, hogy kitartó használatával egyre kellemesebbé válik a használat).
Személyes kedvencem a Triggerpoint Grid masszázshenger, melynek mintázata úgy van kialakítva, mintha emberi kéz masszírozna minket. Ezen kívül üreges a belseje, így kisebb helyet foglal és nagy a teherbíró képessége.
0 hozzászólás
Trackbacks/Pingbacks