Magyarország 10 milliós lakosságából 5 millió 400 ezer elhízott vagy túlsúlyos!
Ha közéjük tartozol, biztosan töröd a fejed, hogyan szabadulhatnál meg a felesleges kilóktól (legalábbis remélem). Mindenki a zsírégető tartományról beszél, a futásról és az aerob jellegű mozgásokról, hosszú ideig tartó egyenletes terhelésről. De senki nem beszél arról, hogy ha eldöntöd, hogy ma állsz neki, nem fogsz 40 percet bírni az ellipszis tréneren, illetve, hogy az amúgy is túlterhelt ízületeid és gerinced súlyosan károsodhatnak, ha alapok nélkül elkezdesz futni!
Szeretném kicsit más oldalról megközelíteni a kérdést.
%
Túlsúlyos lakosság Magyarországon 2015-ben
Milyen következményei vannak? Milyen betegségeket okoz az elhízás, túlsúly?
Lássuk a teljesség igénye nélkül, milyen rizikófaktorai lehetnek az elhízásnak:
- Magas vérnyomás: ahogy a testtömeg nő, felhalmozódik a zsírszövet. A zsírszövet is ugyanúgy igényli a tápanyagot, mint bármelyik másik szövet, így több vért kell szállítaniuk az ereknek. Minél több vért szállítanak, annál nagyobb a nyomás az erek falára, megnő a vérnyomás.
- Cukorbetegség: a szervezetben található nagy mennyiségű zsírszövet érzéketlenné teszi azt az inzulinnal szemben, így a cukor (mivel nem tud beépülni a sejtekbe) a vérben marad és megnő a vércukorszint.
- Koszorúér-betegség: az erek falára tapadó zsír miatt, csökken a szervek vérellátása, mely legrosszabb esetben szívinfarktushoz vezet.
- Stroke: az agy vérellátása is csökkenhet ugyanezen okból, így a túlsúlyosak nagyobb eséllyel kapnak stroke-ot.
- Csont- és ízületi gyulladás: a nagyobb testtömeg, nagyobb terhelésnek teszi ki az ízületeket, károsítja az ízületi felszínt burkoló porcot, ízületi fájdalmakat okoz. Főképp a gerinc, csípő, térd az érintett testrészek.
Miért ne futással kezdd az életmódváltást?
Az első és legfontosabb oka: mert a szervezeted már amúgy is túl van terhelve a túlsúly miatt. Terhelve van a szív, az érrendszer, a gerinc és ízületek. A legfontosabb szempont a mozgás elkezdésében a fokozatosság.
Az igazsághoz – bármennyire is lelombozó – hozzátartozik, hogy aki túlsúlyos és sokáig nem mozgott, annak bizony szinte tuti, hogy a gerinctartó izmai gyengék. A gerinc melletti pici mélyizmokra gondolok, amelyek a törzs stabilitásáért, a gerinc tehermentesítéséért felelősek. Ha ezek gyengék, minden terhelés a gerincet, a porckorongokat fogja érni. Emiatt fáj a derék, hát, csípő.
Túlsúly esetén a porckorongok egyébként is rosszul és túl vannak terhelve, ha erre még ráerősítünk futással vagy ugrálással, pár éven belül szinte borítékolható egy porckorongsérv.
Bizony, rosszul is vannak terhelve a porckorongok ugyanis elkerülhetetlen, hogy a hason is lerakódjanak zsírpárnák. A megnövekedett hasi körfogat miatt az ágyéki gerincszakasz görbülete fokozódik (fokozott lumbalis lordosis), így a porckorongok egyik oldalát jobban terhelik a csigolyák. Minél tovább maradnak ebben a helyzetben, annál gyengébb lesz a porckorongok fala és végül kitüremkedik a bennük lévő zselés anyag, ami nyomja a kilépő idegeket (ez a porckorongsérv).
Mindezek tükrében hogyan kezdjek neki?
A kezdeti időszakban mindenképp valamilyen mélyizomerősítő, core-izom erősítő, törzsstabilitást célzó edzésprogramot, órafajtát ajánlok. Azt gondolom nem csak az elhízott, túlsúlyos embereknek, hanem nagy általánosságban mindenkinek ezzel kellene kezdenie a mozgást. A gerinc nem a felegyenesedett testhelyzetre lett „tervezve”, nem bírja el hosszútávon a testünk súlyát, a fokozott terhelést mozgás, sportolás közben. Ezért vannak mellette a mélyizmok, melyek – ha elég erősek – átveszik a terhelést gerincünkről, így megvédve azt a terheléstől.
A gerincet merevítő, törzsstabilitásért felelős izmokat célzó mozgások javasoltak, nálunk épp ilyen a TRX Edzés . Ezt heti kétszer mindenképp érdemes beépíteni a mindennapokba, hogy az izmok megkapják a szükséges stimulációt a fejlődéshez. Egy-másfél hónap türelmet adj a mélyizmaidnak és meglátod már a harmadik, negyedik alkalom után kevésbé fog fájni a derekad, hátad (vendégeink visszajelzéseiből tudom ilyen pontosan)
A mobility gyakorlatok mindennapokba való beillesztése pedig megszabadíthat a fájdalmaktól – visszaadhatja az ízületek mozgásszabadságát és akadálymentes mozgást tehet lehetővé. IrodAtléta Workshopunkon megtanulhatod ezeket a technikákat.
Elhízás, túlsúly esetén nehéz kibírni ezt az időszakot, hiszen le szeretnénk fogyni. Zsírégetésre a tempós sétát ajánlom, esetleg biciklizést, úszást. Tehát futás helyett sétálj sokat, akár a munkahelyedre egy-két megállóval előbb szállj le a buszról, vagy pároddal esténként. Fontos, hogy ez a séta tempós legyen, izzadj le a végére.
Az életmódváltás elmaradhatatlan velejárója a megfelelő, változatos étrend kialakítása. A szép, tónusos alakhoz a sport 30%-ban, míg az étkezés 70%-ban járul hozzá, ezt ne hagyd figyelmen kívül!
Sajnos mozoghatsz bármennyit és bármilyen intenzíven látványos változást nem igazán fogsz elérni. Persze lesznek izmaid, ez nagyon fontos, de a hurkák nem fognak eltűnni diéta nélkül!
Lehet nassolni, de ezt is érdemes cukormentesen tenni! Vannak olyan paleo, cukormentes, vegán deszertek, amik nem tartalmaznak olyan alapanyagokat, amelyek felelősek az elhízásért – de természetesen ezekből is csak módjával! Mi partnereinket, a Zabrakadabra cukit ajánljuk! Bűnözz velük, egészségesen!
TUDJ MEG TÖBBET A TARTÁSODRÓL ÉS A KORREKCIÓRÓL!
VÁRUNK AZ IRODATLÉTA WORKSHOPON!
0 hozzászólás
Trackbacks/Pingbacks