MITŐL REAKTÍV EGY TÖRZS GYAKORLAT?
Mielőtt megmutatjuk a gyakorlatot, egy kis elmélet: mit jelent az, hogy egy gyakorlat reaktívan fejleszti a törzsünket?
Nos, a reaktív gyakorlatok célja a törzsedzés esetében az, hogy kiszámíthatatlan helyzetekben is hatékonyan és azonnal kapcsoljanak be a megfelelő izmok. Ez leginkább egy motoros tanulási folyamat, ergo nem csak az izmainkat, hanem az idegrendszerünket is aktívan eddzük arra, hogy váratlan helyzetben megvédjen minket a sérüléstől. Ugyanis minél gyorsabban reagál az idegrendszer egy váratlan ingerre a törzsizmok bekapcsolásával, annál gyorsabban tudsz hatékonyan erőt kifejteni. (a gyakorlat önmagában is egy példa erre – ha lassú a reakcióidő, vagy gyenge a törzs, a lábujjak bizony koppanni fognak a talajon)
MIÉRT JÓ, HA ÍGY EDZED A TÖRZSED?
Hogy milyen előnyei vannak, ha rendszeresen gyakorlod ezeket a feladatokat?
Ahogy említettem, ez idegrendszeri tanulási folyamat – tehát nem csak ebben a gyakorlatban leszel jobb, ha gyakorlod. Minden olyan hirtelen környezeti behatásra hatékonyan reagálsz majd, ami egy egyensúlyi helyzetből megpróbál kizökkenteni. (pl.: amikor a hülye haverok mögéd állnak és a térdükkel előrenyomják a térdhajlatod).
Edzői szemmel: nagy előnye a reaktív gyakorlatoknak, hogy nem igényel sok instrukciót, csak engedni kell, hogy az idegrendszer automatikusan korrigálja a hirtelen behatásokat.
Nagyon sok ilyen gyakorlatot mutatunk a Törzsedzés Workshopunkon – ha ez a gyakorlat és a nagyon rövid magyarázat elnyerte a tetszésed, ez az online anyagtól eldobod az agyad!
Akkor lássuk a feladatot, ami a transzverzális síkban fejleszti reaktívan a törzsed izmait és amihez semmilyen eszköz nem kell. Csak egy társra lesz szükséged, aki kellően szemét ahhoz, hogy nehezítsen. 🙂
0 hozzászólás