Az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás egyre nagyobb hangsúlyt kap napjainkban, azonban kevesen figyelnek oda a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra. Testünk 70%-a víz, ennek pótlása kiemelten fontos, szervezetünk megfelelő működése érdekében.
Miért kell elegendő mennyiségű folyadékot innunk?
A víz egészségre gyakorolt hatásáról, a dehidratációról és annak következményeiről egy iráni születésű orvos Dr. F. Batmanghelidj korszakalkotó felfedezést tett. A professzor többéves kutatásai során rájött, hogy a folyamatos vízhiány az oka a legtöbb betegségünknek! A szervezetünkben egy precíz, bonyolult vízszabályozó rendszer működik, mely vízhiányos állapotban a vízet fontossági sorrendben adagolja az egyes szervekhez. Azaz elsődlegesen az agyunkat táplálja, aztán a létfenntartó rendszereinket és így tovább a szervezetünk működéséhez nélkülözhetőbb szerveinket (mint például ízületeinket). Azt gondoljuk (gondoltam én is, amíg nem olvastam a tanulmányt), hogy elegendő akkor innunk, amikor szomjasnak érezzük magunkat, hiszen a szervezetünk úgyis kívánja, ami kell neki… A probléma az, hogy az évek során hozzászoktatjuk magunkat a szomjúságérzethez, így egyre később figyelünk fel testünk jelzéseire.
Egy drasztikus példa erre:
Végeztek egy kísérletet. A tudósok megkértek idősebb és fiatalabb embereket, hogy ne igyanak 24 órán keresztül. 24 óra elteltével, mikor a víz újra elérhetővé vált számukra az idősebb generáció nem vette észre, hogy szomjas. Néhányuk még akkor sem nyúlt a vízhez, mikor mellettük volt egy karnyújtásnyira. A fiatalabbak azonnal pótolták a hiányzó mennyiséget.
És egy érdekesség:
A skorbut a C-vitamin hiánya, a beriberi a B-vitamin hiánya, az anémia vashiány, az angolkór pedig D-vitamin hiány. Pedig ezek csak az emberi szervezet egy-egy összetevıjének hiányát mutatják. Érdemes belegondolni mi lehet a következménye annak, ha pont a vizet vonjuk meg szervezetünktől, mely 70%-át teszi ki!
Mit csinál szervezetünkben a víz?
A szervezet működésében a víznek szerteágazó szerepe van. Biztosítja a megfelelő vérnyomást és vérkeringést. Részt vesz az emésztési és felszívódási folyamatokban, tápanyagok szállításában, salakanyagok kiválasztásában. Segít az egészséges sav- bázis egyensúly megtartásában. Szabályozza a testhőmérsékletet és a vizelet hígítását
Mik a vízvesztés következményei?
- a vér besűrűsödik
- megnövekszik a káliukoncentráltság (így alakul ki a szomjúságérzet) – a szomjúságérzet egy elkésett jelzés, ilyenkor a vízveszteség már eléri a testtömeg 1%-át, ami háromnegyed liter vizet jelent!
- pulzusszám emelkedés – a szívnek percenként 3-5 ütéssel többet kell végezni a vér sűrűbb állaga miatt.
Végül a legfontosabb. Korábban beszéltem a vízszabályozó rendszerről. A krónikus dehidratáltság miatt a rendszer folyamatosan a vésztervet alkalmazza, így a nem létfontosságú szerveket hanyagolja. Emiatt lehetnek ízületi fájdalmaink, emésztőrendszeri fájdalmaink, narancsbőrünk és még számtalan rendellenességünk testünk működésében. És most a sok bevezető és magyarázat után lássuk, mennyit kell tehát naponta innunk, mit lehet inni és hogyan tudjuk ezt teljesíteni: Egy átlagos felnőtt szervezet naponta kb. 2-2,5 l vizet veszít.
- Párolgás (bőr),
- izzadás: 500 ml
- Kilélegzett levegı: 350 ml
- Széklet: 150 ml
- Vizelet: 1500 ml
Ez alapján a normális napi vízbevitel 3-3,5 l, a különbséget felhasználja a szervezet az emésztési folyamatok során.
Legalkalmasabbak a megfelelő folyadékpótlásra:
- a jó minőségű víz és ásványvíz
- cukormentes gyümölcslevek, zöldséglevek – vitaminokban, ásványi anyagokban és rostban gazdagok
- jó választás lehet a gyümölcstea, gyógytea, zöldtea
- tej és folyékony tejtermékek
- levesek, főzelékek, lédús zöldségek és gyümölcsök – azonban vegyünk figyelembe, hogy a szervezet ezek megemészséséhez ugyancsak folyadékot használ fel!
- sportitalok – rendszeres fizikai aktivitást végzőknek
Körülbelül egy éve figyelek oda a megfelelő folyadékbevitelre, addig nagyon kevés folyadékot ittam. Volt olyan nap, amikor ez a mennyiség fél liter(!) volt csak. Egyszerűen nem éreztem magam szomjasnak. Elkezdtem foglalkozni a táplálkozással, cikkeket, blogokat olvastam és rájöttem, a megfelelő mennyiségű víz bevitelénél nincs fontosabb!
Tippek, hogy minél hidratáltabbak legyünk:
- használjunk nagyobb poharat – nekem 3dl-es pohár segített: kezdetnek 3 ilyen pohár vízet meg kellett innom egy nap alatt (hozzáteszem, ez még mindig nagyon kevés volt)
- olyan itallal próbálkozzunk, amit amúgy is szeretünk
- együnk minden nap levest
+1 telefonos alkalmazás: water your body
Az app-ban meg kell adni a testsúlyt és az, ahhoz mérten megmondja, hogy mennyi vizet kellene innunk egy nap. Egészen addig rezeg kb. óránként a telefonunk, amíg ezt a mennyiséget nem teljesítettük. Minden ivásnál fel kell jegyezni a teljesített mennyiséget. Nekem nagyon megkönnyítette a dolgomat és fél év használat után már már nem is volt szükségem rá 🙂
Forrás: http://strokeomvolt.blog.hu/2014/08/22/dr_fereydoon_batmanghelidj_a_kapcsolat_a_vizhiany_es_a_kulonbozo_betegsegek_pl_magas_vernyomas_es_ko http://www.apavie.info/userfiles/file/Batmanji.pdf http://vizmegoldas.hu/egeszseges-taplalkozas-tudomanya/a-legtobb-betegseg-a-dehidrataciohoz-vezetheto-vissza-es-gyogyithato-vizivassal/
0 hozzászólás