Miért fontos a testtartás?
Az idők folyamán az emberi szervezet úgy fejlődött, hogy a lehető leghatékonyabb legyen: hogy a mozdulatokon túl a belső szervek is a lehető legjobban tudjanak működni. A rossz testtartás megváltoztatja a csontok, izmok és a kötőszövetek elhelyezkedését, ezáltal szignifikánsan csökken a mozgások hatékonysága.
A rossz tartás következményeként az asszimetrikusan terheljük izmainkat, emiatt néhány elgyengül, míg más izmok túl vannak terhelve. Ezt nevezzük izom egyensúlytalanságnak. Ez nem csak bizonyos mozdulatokat akadályoz, de hosszútávon komoly mozgásszervi betegségeket is okozhat.
A testtartás kihat a belső szervekre, például a bordákra és így a légzésre és emésztésre is – ugyanolyan hatással lehet a légzésre, mintha összegörnyedve próbálnánk levegőt venni, így a tüdő nem tud úgy kitágulni, tehát kevesebb oxigén jut a szervezetbe.
A test alkalmazkodik a környezethez, így, ha az ízületeid egész nap ugyanabban a pozícióban vannak, ahhoz fognak igazodni. Így alakul ki a rossz testtartás. E miatt az irodai dolgozók különösen veszélyeztetettek a rossz testtartás kialakulásában. A jó hír azonban az, hogy sok esetben már pár erősítő és nyújtó gyakorlat rendszeres végzésével megelőzhető a deformitások kialakulása és javíthatóak a már kialakult problémák.
Hanyag tartás
Okok
Sok ülés íróasztalnál, előrenyújtott kézzel (írás, gépelés). Okozhatja még a túl sok toló gyakorlat és a húzó mozdulatok hanyagolása. Ez a kombó okozza a mellizmok megrövidülését és túlerőltetését, míg a hátizmok elgyengülnek és megnyúlnak, emiatt a vállak előreesnek.
Diagnózis
Ceruza-teszt
Állj egyenesen, mindkét kezedben ceruzát tartva és lazán engedd le a vállaidat. Jó testtartás esetén a ceruzák előrefele mutatnak, azonban hanyag tartással egymás felé fognak nézni.
Gyakorlatok
A gyakorlatok célja a hát felső részének erősítése, bevonva a rombusz és trapéz izmokat és a rotátor köpeny izmait. Ilyen gyakorlatok a teljesség igénye nélkül: a TRX evezések, TRX Y-fly, Superman, denevérszárny és a lapockazárás gyakorlatainak széles tárháza.
Nyújtás
A hanyag tartás velejárói a túlságosan feszes, „berövidült” mellizmok, így a nyújtásnál erre az izomcsoportra kell helyezni a hangsúlyt.
Előreesett fejtartás
Okok
Az előreesett fejtartás gyakran kíséri a hanyag tartást, oka a sok ülés és közben a monitor figyelése. Mostanában „sms nyak”-nak is nevezik a kezünkben tartott mobiltelefonok miatt.
Megoldás lehet, ha magasabban tartjuk a mobilt, illetve a monitort szemmagasságba helyezzük.
Diagnózis
Ideális esetben oldalnézetből a váll és a fül egy vonalban vannak. A jobb oldali fotón jól látszik, hogy a fiatalember füle előrébb van a vállánál.
Gyakorlatok
Hasonlóan, mint a hanyag tartásnál, itt is a rombusz és trapézizom megerősítése a cél sok-sok húzó gyakorlattal. Ajánlott gyakorlatok: ugyanaz, mint a hanyag tartás esetében. Illetve próbáljátok ki a következőt:
Nyújtás
Itt is fontos a mellizmok nyújtása, ahogy az előző pontban már említettem, illetve kiegészítheted egy SMR hengeres mobilizációval.
Előrebillent medence
Okok
A sok ülés miatt a csípőhajlítók megrövidülnek, míg a csípő feszítő izmai megnyúlnak, elgyengülnek. Ennek következményeként a csípő enyhén előrebillen fokozva a lumbális szakaszon a természetes görbületet.
Diagnózis
Állj háttal a falhoz és nézd meg a rést a fal és a hátad alsó részénél! Normális, ha van akkora hely, hogy a kezed befér, azonban ennél nagyobb rés esetén fennáll a fokozott görbület problémája. Az átlagosnál erőteljesebb(kerekebb) farizom esetén a görbület megállapítása nem triviális, ezért ebben az esetben kérd gyógytornász véleményét!
Gyakorlatok
Ebben az esetben a gyenge izmok jellemzően a combhajlítók és a farizmok.
A Hamstring curl (trx), a különböző csípőtolások, felhúzás, lábemelések hátra, oldalra kiválóan erősítik a fent említett izmokat.
Nyújtás
Feszes vádli
Okok
Magas sarkú cipő viselése. Ilyenkor az achilles-ín megrövidült állapotban van, ha sokat hordasz magas sarkú cipőt, a láb izmai alkalmazkodnak a megrövidült állapothoz. A magas sarkú cipő viselése ugyanolyan, mintha egész nap lábujjhegyen járnál. A férfiaknál is előfordulhat a probléma, aminek oka az egyoldalú terhelés, melyet minduntalan cipőben végzünk. Nagyon ritkán sétálunk mezitláb domboldalon, ellenben annál többet sík felületen cipőben.
Diagnózis
Ülj egy székre és emeld fel a lábaidat egyenesen előre, húzd a lábujjaidat hátrafelé amennyire csak tudod! Normál esetben a derékszögön túl tudod húzni 10-20 fokkal, azonban megrövidült lábikra izom esetén csak kínlódva érjük el a derékszöget is.
Gyakorlatok
Mivel a vádli izomzata feszes, azokat az izmokat nyújtani kell, míg az antagonista tibialis anteriort pedig erősíteni.
Nyújtás
A vádli izmainak nyújtására a masszázshenger a legalkalmasabb eszköz. Ülj le a talajra, a vádlid alá tegyél egy hengert és gördülj rajta lassan fel-le, figyelve a légzésre! Találsz majd fájó pontokat, ezek triggerpontok, ahol az izomrostok összesűrűsödtek, ezeket ki kell masszírozni, hogy az izom megfelelően nyújtható legyen.
0 hozzászólás