Pár gondolat a vállfájdalmakról

Írta: Maróti Petra

2016.01.01.

Ha fáj valamelyik testrészünk, azonnal kímélni kezdjük, megpróbáljuk minél kevesebbet mozgatni, azt gondolván, majd csak elmúlik magától. A legtöbb ember így van a vállízület fájdalmával is. Azonban, ha nem teszünk semmit a fájdalom ellen, mitől múlna el?

 

Hogyan épül fel a vállízület?

A vállat csontok, szalagok, ínak és izmok alkotják. Ezek kapcsolják a kart a törzshöz. A vállövet alkotó három csont a kulcscsont (clavicula), a lapockacsont (scapula) és a felkarcsont (humerus). A vállban két ízület található, melyek közösen teszik lehetővé a kar mozgatását.

Egy porcszerű képlet – a labrum – párnázza ki az ízfej és az ízárok közét. Ez a porc segít az ízület stabilizálásában is. A rotátorköpeny izomcsoportot négy izom alkotja, ezek húzzák be a felkarcsontot a lapockacsontba. A rotátorköpeny stabilizálja a vállízületet, és segíti a kar forgatását.

Az említett két ízület rendkívül nagy tartományban mozog, az ízületei tok (melybe a felkarcsont illeszkedik) bő. A felkarcsont fejét szinte csak az ízületi tok és az azt körülvevő izomköpeny (rotátorköpeny) tartja a helyén, ezért itt fordul elő leggyakrabban a ficam. Ízületi kopás azonban ritkán, mivel a váll nem tartozik a teherviselő ízületek közé, mint a térd vagy a csípő.

 

Melyek a leggyakoribb okai a vállfájdalomnak?

A vállfájdalom okai lehetnek helyben (az ízületben) kialakult elváltozások, vagy más területekről kisugárzóak.i_vall2

Nyaki gerinc kopásos elváltozása

A fájdalom a nyak mozgatásakor jelenik meg, főleg, ha az érintett oldal felé fordítjuk, vagy az ellenoldal felé döntjük a fejünket. A fájdalom kisugárzik a vállba. A fájdalommal egyidőben, de önmagában is jelentkezhet a kar zsibbadása.

Krónikus feszülés

Oldalra tudjuk emelni a karunkat, de 60-120 fokos szögtől fájdalmat érzünk. Jellemző a heves éjszakai fájdalom. A kiváltó ok egy gyulladás miatti duzzanat lehet, amit a váll területének évek óta tartó helytelen (vagy hirtelen) túlterhelése okoz. A szövetek megduzzadása révén a válltető és az ízületi fej közötti tér olyan szűkössé válik, hogy a benne található struktúrák, pl. inak vagy a nyálkatömlő becsípődnek. A megoldás a gyulladás csökkentése és az ok kezelése. Sokaknak segítenek a hideg- és ultrahangkezelések, valamint a célzott gyakorlatok.

A vállízület kopása

A váll főleg reggel és hosszabb terhelés után fáj. Az ízületi kopás oka lehet korábbi sérülés vagy az évekig tartó helytelen terhelés. A hajlam vagy a már kialakult betegségek, pl. reuma is szerepet játszik. A hideg alkalmazások megfékezik a gyulladást. A megfelelő gyógytorna a szalagok, inak és izmok összhangját, valamint az ízület mozgékonyságát javítja. Fontos, hogy mozgassuk a vállakat, de ne terheljük túl, és erősítsük az izmokat.

Meszes váll

A váll elsősorban a fej fölötti és forgató mozgásoknál fáj. Jellemző, hogy fájdalommentes időszakok heves panaszokkal váltakoznak. A meszes váll látható a röntgen-, és ultrahang felvételeken. Ennek során korábbi gyulladások vagy kisebb sérülések – pl. évekig tartó nehéz emelés – következtében mész rakódik le az ízületben, aminek következésképpen rossz lesz a vérkeringése. A lökéshullám-terápia széttörheti a mészlerakódásokat, a szervezet aztán jobban le tudja építeni ezeket. A megfelelő gyógytorna gyakorlatok javítják a keringést és enyhítik a fájdalmat.

Befagyott váll szindróma0000060805_kgtup

A betegség elég gyakran előfordul 50-60 éves kor körül. Kezdetben a fájdalom jelentkezik, de nem tudjuk pontosan meghatározni a helyét. Később a vállízület mozgástartománya beszűkül, mozgatásra erős fájdalom jelentkezik, mely éjszaka fokozódik. A fájdalom miatt egyre kevesebbet és kisebb tartományban mozgatjuk a vállunkat, így a váll körüli izmok még inkább elvesztik rugalmasságukat, így a karok fej fölé emelése szinte lehetetlenné válik. Ennél a kórképnél is érvényes a „mozgással a mozgásképtelenség ellen” elv, de kizárólag a gyulladásos szakaszt követően és szakértő segítségével. Bővebben

Vállficam

Említettem már, hogy ficam a vállízületben fordul elő leggyakrabban. Ilyenkor a felkarcsont feje kifordul az ízületi tokból. Általában sérülés hatására következik be. Heves fájdalom és kar zsibbadás kíséri. A felkarcsont fejét vissza kell tenni a helyére (szakember végzi), ezután az orvosok gyógytornát írnak elő.

A váll és nyakfájdalom okainak hátterében meghúzódó betegség diagnosztizálása összetett feladat, így azt mindenképp szakemberre kell bízni!

Hogyan segítünk a megelőzésben vagy a kialakult panaszok megszűntetésében?

Láthatjuk, hogy a vállfájdalomnak sok féle oka lehet, én mégis kiemelném a megelőzés szerepét és a betegség kialakulásának okára tekintenék vissza.

TRX_GSTC_HipHinge_020

Ismert tény, hogy a váll problémák nagy részét a core izomzat gyengeségére, vagy izomegyensúlytalanságára vezethetjük vissza (kivéve az egyoldali túlterhelésből fakadó elváltozások és a külső behatás okozta sérülések). A core izomzathoz hozzá tartoznak ugyanis a lapocka körüli izmok, a lapocka pedig a váll egyik mozgatója. A core izmokról a következő cikkemben beszélek részletesebben.

Tehát, ha váll problémával találkozunk, első dolgunk a lapocka mozgását megnézni, illetve, hogy van-e eltérés a két lapocka mozgástartományában és helyzetében. Fontosnak tartom kiemelni a vállficam utáni időszakot, amikor rendkívül fontos a vállízület körüli sérült képletek helyreállítása, a rotátorköpeny megerősítése és a megfelelő lapockastabilizáció visszaállítása.

core

Mindezekből kiindulva a programban egy olyan edzéstervet dolgoztunk ki, melyben kifejezetten a core izmok megerősítésén lesz a hangsúly. Ezeken belül pedig minden alkalommal szerepet kapnak a lapocka körüli izmok, és a váll mobilitását megörző gyakorlatok.

 

Forrás:

 

TUDJ MEG MINDENT AZ ALAKFORMÁLÓ TÁPLÁLKOZÁSRÓL!

Mi az a kalóriadeficit? Mi az a magas fehérjetartalmú diéta? Hogyan érd el, hogy éhezés nélkül, természetes úton fogyhass, mindenféle termék vásárlása nélkül?

Ezen az előadáson NEM árulunk semmit. Nem promózunk terméket.
TUDÁST ADUNK ÁT!

 

Csatlakozz élőben 2022.07.17-én vasárnap! Ez jó lesz!

Ez is tetszeni fog…

PCOS diéta a fogyáshoz – mit csinálj, ha zsírból fogynál?

PCOS diéta a fogyáshoz – mit csinálj, ha zsírból fogynál?

Hallottál már a PCOS-ről?A PCOS olyan állapot, amelyben a petefészkek abnormális mennyiségű férfi androgént termelnek. A szülőképes korú nők 6-12%-át érinti, és a női meddőség egyik vezető oka. A PCOS a 2-es típusú cukorbetegséggel és az elhízással is összefügg (PMID:...

Számít az időzítés, ha fogyni szeretnél?

Számít az időzítés, ha fogyni szeretnél?

Számít, hogy mikor eszel, ha fogyni szeretnél? 🧐🍎  Természetesen, számíthat - de nem biztos, hogy van akkora jelentősége, hogy ezzel kezdd az étrended átgondolását. Az “Étrend-prioritási piramis” alapján az időzítés is egy tényező, azonban csupán kb. 10%-ban...

Reggelizd izmosra magad!

Reggelizd izmosra magad!

Az edzés utáni fehérjebevitel az egyik legfelkapottabb téma edzés és táplálkozás témakörben. Gondolj csak bele, hogy milyen mértékű pénzek mozognak a táplálékkiegészítők iparában és nem is lesz meglepő, hogy miért. „Gyúrj keményen és idd becsülettel a turmixunkat...

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük